turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Nisan 2019, 15:30


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

İyon Kanallarının Modellenmesi ve İlaç Tasarımı

Murat Çavuş
Yozgat Bozok Üniversitesi, Türkiye

İyon kanalları, nöronlar ve kaslardaki bütün elektriksel aktiviteleri düzenler ve hücre dinamiğinde birçok farklı roller üstlenirler. İşleyişlerinin moleküler düzeyde anlaşılması nöroloji, fizyoloji ve farmakolojide en temel problemlerden biridir, tıpta ve ilaç sanayisinde birçok pratik uygulamalara yol açacaktır. Özgün bir kanalın nasıl işlediğini moleküler düzeyde anlarsak, hastalığa sebep olan mutasyonların kanal fonksiyonlarındaki etkilerini de anlamamız mümkün olacaktır. Kronik ağrılar, kalp ve kas hastalıkları, bazı kanser çeşitleri, diyabet, epilepsi ve diğer genetik hastalıkların tedavisi için geliştirilen ilaçlarda ana hedeflerden birisi iyon kanallarıdır. Muhtelif ilaçların iyon kanallarına bağlanmasının simülasyon metotlarıyla araştırılması daha hızlı ve ucuz bir alternatif sunar. Bu çalışmada, aminoasitlerden proteinlere, iyon kanalları ve taşıyıcılardan, ilaç tasarımına kadar yapılan bir çok moleküler modelleme örnekleri sunulacaktır.
Diğer Türkçe
Yozgat Bozok Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü, 403 numaralı sınıf. YOZGAT
İlgili Web Bağlantısı

bozok 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır