turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Nisan 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

The Asymmetric Adjustment of Diesel Prices to Changes in Crude Oil Price and Exchange Rate: Evidence from Turkey and Europe

Ebru Yüksel Haliloğlu
Business Administration, TOBB University of Economics and Technology, Türkiye

This study analyzes asymmetric adjustment properties of pre-tax diesel prices to changes in crude oil price and exchange rate in 27 European countries. The Nonlinear Autoregressive Distributed Lag (NARDL) model is used to capture asymmetric adjustment characteristics of diesel prices both in the short and long-run. The findings of the study imply that diesel prices give more response to crude oil price decreases than increases in the long-run. In the short-run however, the opposite is observed. Considering the exchange rate shocks, depreciation of local currency against the US dollar is more effective on asymmetric adjustment of diesel prices than appreciation both in the short and long-run. Also, diesel prices are more sensitive to exchange rate changes than crude oil price changes and this result is the same across all countries considered.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır