turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Mart 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Positivity and sums of squares of real polynomials

Alexander Degtyarev
Bilkent University, Türkiye

I will discuss the vast area of research (in which I am not an expert) related to Hilbert's 17th problem, namely, positivity of real polynomials vs. their representation as sums of squares (SOS). As is well known, "most" PSD (positive semi definite) forms in more than two variables are not SOS of polynomials, although they are SOS of rational function. I will consider a few simplest classical counterexamples, and then I will outline the construction part of our recent paper (in collaboration with Erwan Brugallé, Ilia Itenberg, and Frédéric Mangolte). Thinking that we were dealing with Hilbert's 16th problem (widely understood, i.e., topology of real algebraic varieties), we constructed real plane algebraic curves with large finite numbers of real points. These curves provide new lower bounds on the denominators needed to represent a PSD ternary form as a SOS of rational functions.
Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, ODTU.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır