turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Mart 2019, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Jet Schemes and Embedded Resolutions

Camille Plenat
Aix-Marseille Universite , Institut de Mathematiques de Marseille, Fransa

(Joint work with H. Mourtada) One of the aim of Nash’ paper on the arcs spaces (1968) was to understand resolutions of singularities via the arcs living on the singular variety; in particular he wanted to give a one to one correspondence between families of arcs and essential exceptionnal divisors. J.Fernandez de Bobadilla and M.Pe Pereira (2011) have shown that such a bijective correspondence for abstract resolutions of singular surfaces. But the proof does not give a constructive way to get the resolution from the arcs space. With H.Mourtada, we construct an embedded toric resolution of simple singularities from their jets schemes. It is the result I will discuss in the talk.
Cebir İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Binası, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır