turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Aralık 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Good Recursive Towers over Prime Fields Exist

Alp Bassa
Boğaziçi University, Türkiye

Questions on solutions of polynomial equations over finite fields have a long history and occupy an important place in number theory. In this talk we will be interested in the particular case, where the equations define algebraic curves of large genus. Understanding the number of rational points on such curves has been an interesting question. As usual, extremal examples play an important role and in the past, various methods have been employed to construct high genus curves over finite fields with many rational points. One such method is by means of explicit recursive towers and has been successfully used in all cases, except over prime fields. The questions of finding good towers over prime fields resisted all attempts for several decades and lead to the common belief that such towers do not exist. In this talk I will try to give an overview of explicit recursive towers and present a recently discovered tower over prime fields (joint work with Christophe Ritzenthaler).
Cebir İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır