turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Aralık 2018, 12:40


Sabancı Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Low-degree planar polynomials over finite fields of characteristic two

Daniele Bartoli
Universita degli Studi di Perugia, İtalya

Planar functions are mappings from a finite field F_q to itself with an extremal differential property. Such functions give rise to finite projective planes and other combinatorial objects. There is a subtle difference between the definitions of these functions depending on the parity of q and we consider the case that q is even. We classify polynomials of degree at most q^{1/4} that induce planar functions on F_q, by showing that such polynomials are precisely those in which the degree of every monomial is a power of two. As a corollary we obtain a complete classification of exceptional planar polynomials, namely polynomials over F_q that induce planar functions on infinitely many extensions of F_q. The proof strategy is to study the number of F_q-rational points of an algebraic curve attached to a putative planar function. Our methods also give a simple proof of a new partial result for the classification of almost perfect nonlinear functions.

NOT: Joint work with Kai-Uwe Schmidt

Cebir İngilizce
FENS G015

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır