turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Aralık 2018, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Genel Seminer

Monomial Posets and Their Lefschetz Invariants

Hatice Mutlu
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

The Euler-Poincare characteristic of a given poset X is defi ned as the alternating sum of the order of the set of chains Sd_n(X) with cardinality n+1 over natural number n. Given a finite gorup G, Thevenaz extended this de nition for G- posets and de fined the Lefschetz invariant of a G-poset X as the alternating sum of the G-sets of chains Sd_n(X) with cardinality n+1 over natural number n which is an element of Burnside ring B(G). Let C be an abelian group. We will introduce the notions of C-monomial G-posets and C-monomial G-sets, and state some of their categorical properties. The category of C-monomial G-sets gives a new description of the C-monomial Burnside ring BC(G). We will also introduce Lefschetz invariants of C-monomial G-posets, which are elements of BC(G). The motivation is showing the well-de finedness of C-monomial tensor induction. This is a joint work with Serge Bouc.
Cebir İngilizce
MSGSÜ Matematik Bölümü Seminer Salonu

msgu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır