turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Kasım 2018, 14:30


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölüm Seminerleri

Stabilization of homotopy theories with respect to monoidal category bi-actions

Mehmet Akif Erdal
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

We first discuss actions of monoidal categories on homotopical categories by a novel approach; namely, via bi-actions that behave like one sided actions. This approach allows us to view equivariant functors between such homotopical categories as fixed points. Then we give a stabilization of a homotopy theory with respect to a suspension action (or a looping action) as a form of category of fixed points of monoidal category actions. The (co)homology theories with exotic gradings appear as particular cases of this stabilization; more precisely, stabilizations of (co)homology functors with actions induced on functor categories. This new approach unifies many of the known genuine stabilizations and exotic gradings of (co)homology theories. Moreover, our point of view presents a new categorical machinery for obtaining axioms for cohomology theories with exotic gradings. This is a joint work with Özgün Ünlü.
Diğer İngilizce
Matematik Mühendisliği Bölümü B1-326

itu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır