turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Kasım 2018, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Urysohn Tipi Operatörler ve Yaklaşım Özellikleri

Harun Karslı
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türkiye

1912 yılında Bernstein, Binom dağılımını kullanarak elde ettiği ve Bernstein polinomları adı verilen lineer bir yaklaşım operatörü tanımlamış ve Weierstrass'ın yaklaşım teoreminin basit bir ispatını vermiştir. Bernstein polinomlarının ve sonrasında çeşitli genelleşmelerinin tanımlanması; olasılık teorisi, dağılım teorisi, yaklaşımlar teorisi, diferensiyel denklemler, integral denklemler gibi farklı teorilerin arasında bağlantı oluşturan bir teorinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Lineer pozitif operatörlerin ve onların lineer olmayan formlarının özel birer integral operatör oluşu, özellikle son on yılda integral denklemler teorisi, örnekleme teorisi, biomedikal teorisi ile dijital görüntü işleme teorilerinde karşılaşılan problemlerin çözümlerinde etkin olarak kullanılmasını sağlamıştır [1]-[4]. Biz bu çalışmada, Green, Dirac ve Heaviside fonksiyonları arasındaki ilişkileri kullanarak, lineer pozitif operatörlerin Urysohn tipi lineer olmayan formlarını elde edeceğiz. Bu operatörler yardımıyla fonksiyonları yeniden inşa etme problemi fonksiyonellere ve operatörlere genişletilecektir [5]-[7]. Anahtar Kelimeler : Lineer pozitif operatör, integral operatör, Urysohn operatör.
Analiz Türkçe
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-İstatistik Seminer Salonu
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

selcukuniv 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır