turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Kasım 2018, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Geography of Lefschetz Fibrations over S^2

Adalet Çengel
Boğaziçi University, Türkiye

Donaldson and Gompf have shown that Lefschetz fibrations and symplectic 4-manifolds are very close to each other. A Lefschetz fibration is a fibration of a smooth 4-manifold over a surface with some singular fibers. The general fiber of this fibration is another orientable surface. The isomorphism class of a Lefschetz fibration is characterized by its monodromy representation. This gives a remarkable connection between symplectic 4-manifolds and mapping class groups of surfaces. In this talk, I will first define genus-g Lefschetz fibrations over S^2 and their monodromies. Then I introduce the Euler characteristic and the signature of a Lefschetz fibration. After giving computations of them, I describe the geography problem. In the end, I will conclude with the updated results.
Matematik Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır