turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Kasım 2018, 15:30


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

21. YÜZYILIN RÜYASI: KUANTUM BİLGİSAYARLAR VE KUANTUM UYGULAMALAR

Durgun Duran
Yozgat Bozok Üniversitesi, Türkiye

Matematik, malzeme bilimi ve bilgisayar bilimlerindeki 50 yılı aşkın bir süredeki ilerlemeler, kuantum hesaplamayı teoriden gerçeğe dönüştürmüştür. Günümüzde, gerçek kuantum bilgisayarlara bulut aracılığıyla erişilebilmekte ve binlerce insan bunları öğrenmek, araştırma yapmak ve yeni sorunlarla baş etmek için kullanmaktadır. Kuantum bilgisayar, veriler üzerinde işlem yapmak için süperpozisyon ve dolanıklık gibi farklı kuantum mekaniksel olguların doğrudan kullanılmasını sağlayan herhangi bir hesaplama cihazıdır. Klasik (veya geleneksel) bir bilgisayarlarda bilgi, bit olarak saklanırken kuantum bir bilgisayarda, kübitler (kuantum bitleri) olarak depolanır. Evreni kavrayabilmek, doğa kuvvetlerinin işleyişini ve ilişkilerini tam olarak bilmek için gerekli olan hesaplama gücü, gelişen teknolojik uygarlığın gerektirdiği iletişim hızları için bu bilgisayarlar, tüm dünyanın ilgiyle beklediği yeni hesaplama araçlarıdır. Çünkü kuramsal olarak bunların hesaplama güçleri ve hızları, sıradan bilgisayarlardan onlarca kat fazladır. Son yıllarda açıklanan gelişmeler, kuramsal çalışmaların hızla sonuca yaklaştığını göstermektedir. Hatta kuantum şifreleme alanında pratik (deney), kuramın önünde gitmektedir. Kuantum bilgisayarlar, bir gün malzeme ve ilaç keşfi, karmaşık sistemlerin optimizasyonu ve yapay zeka dahil birçok disiplinde çığır açabilirler. Bu sunumda kuantum bilgisayarlar hakkında temel düzeyde bilgi verilecek ve kuantum kriptoloji, kuantum teleportasyon gibi bazı uygulamalar açıklanacaktır.
Matematiksel Fizik Türkçe
Yozgat Bozok Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü, 403 numaralı sınıf. YOZGAT
İlgili Web Bağlantısı

bozok 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır