turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Kasım 2018, 15:40


Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

An introduction to categorification

Can Ozan Oğuz
Galatasaray University, Türkiye

Categorification is a recent area of mathematics aiming to enrich set-based theories with category-based ones. There are some famous examples of categorification from last century, such as categorification of the Euler characteristic by homology theories. The area has attracted a lot of attention after the categorification of the famous knot invariant by Khovanov in 1999. Since then, many interesting objects have been categorified, including quantum groups and Hecke algebras. We will make a gentle introduction to the ideas and techniques used in categorification. Since sets are foundations of all of todays mathematics, the aim is to encourage each participant to think of ways to categorify their favorite object in mathematics.
Cebir İngilizce
FEF 404

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır