turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Kasım 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Cebir Seminerleri

Polynomial Identities that Imply Capparelli's Partition Theorems and more

A. Kemal Uncu
RISC, Avusturya

The theory of partitions has been a vibrant and highly active subject of study since Euler. The problems from this topic usually lie in between the number theory and combinatorics, and problems have been a great source of research and progress in many fields spanning from algebraic geometry to modular forms and special functions. In this talk, we will start with a brief introduction to the theory of partitions. We will move on to a combinatorics result (Capparelli's partition theorems) that is rooted from vertex operator algebras in the elementary frame of partitions and q-series. We will discuss recent developments on these theorems by Kanade--Russell and Kursungoz. Then we will move onto a refinement of their approaches to present the first group of polynomial identities that imply Capparelli's partition theorems. We will finish the talk by presenting multiple analytic implications of the results coming from this study and the developed techniques. This research is artly joint with Alexander Berkovich.
Sayılar Teorisi İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır