turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Kasım 2018, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Leavitt Yol Cebiri Nedir?

Müge Kanuni Er
Düzce Üniversitesi, Türkiye

Bir R halkasının Değişmez Taban Özelliği ya da kısaca IBN özelliği olması,iki farklı ranka sahip serbest R-modülünün izomorf olmamasıdır. W. G. Leavitt’in 1960’lı yıllarda ilgilendiği ve IBN özelliğine sahip olmayan cebir örnekleri ararken inşa ettiği cebirlere bugün Leavitt cebirleri diyoruz. IBN-olmayan R cebirinin tipinin (1, m) olması sol modül olarak R’nin kendisinin m-kopyasına izomorf olup, herhangi 1 < n < m için R’nin n-kopyasına izomorf olmaması olarak tanımlanır. Leavitt yol cebiri ise yönlü bir çizge üzerinde inşa edilen bir cebirsel yapıdır. Bir köşesi ve m-buklesi olan yönlü çizge üzerindeki Leavitt yol cebiri tipi (1, m) olan Leavitt cebirine izomorfik olduğundan ”Leavitt” ismini almıştır. Bu konuşmada, 2005’de tanımlanan bu yapı Leavitt yol cebirinin, C*-cebirleriyle olan ilişkisi ve disiplinlerarası araştırmalar konusunda bir fikir vereceğiz.
Cebir Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır