turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Kasım 2018, 16:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

Longest Increasing Subsequences in Permutations

Gökhan Yıldırım
Bilkent University, Türkiye

In this survey talk, I will review some interesting results related to the longest increasing subsequence problem such as Erdös-Szekeres Lemma, patience-sorting algorithm, Young tableaux and Schensted correspondence. We will also see how the problem can be reformulated as an interacting particle process. Another reformulation of the problem in permutation-patterns context will be discussed along with some open problems. The talk will be based on the following survey paper: Longest increasing subsequences: from patience sorting to the Baik-Deift-Johansson theorem. Bull. Amer. Math. Soc. (N.S.) 36 (1999), no. 4 by Aldous and Diaconis.
Analiz İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA - 141.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır