turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Kasım 2018, 15:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Surfaces in D^4 with the same boundary and fundamental group

Takahiro Oba
Tokyo Institute of Technology, Japonya

This talk is concerned with symplectic surfaces in a symplectic 4-disk bounded by the same transverse link in the standard contact 3-sphere. There are some examples of transverse links (or knots) bounding more than one symplectic surface up to isotopy. All these surfaces can be distinguished by the fundamental groups of their complements. In this talk, I will present a family of pairs of distinct two symplectic surfaces whose boundaries are the same transverse knot and whose complements have isomorphic fundamental groups. To distinguish the two surfaces of each pair, I take double branched covers branched along them.
Geometri, Topoloji İngilizce
IMBM, Seminar Room, Boğaziçi University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır