turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Kasım 2018, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

İstatistiksel Manifoldlar

Cengizhan Murathan
Bursa Uludağ Üniversitesi, Türkiye

Bir istatistiksel model kısaca olasılık uzaylarının bir cümlesi olarak düşünülebilir. Bir başka deyişle çeşitli parametrelere bağlı olan olasılık yoğunluk fonksiyonlarının bir ailesi bir istatstiksel manifold olarak düşünülebilir (Amari, Differential-Geometrical Methods in Statistics). Bu yaklaşım istatistiksel manifoldların geometrik özelliklerini araştırma şansını verir. Bu seminerde, hemen hemen değme kosimplektik istatistiksel manifoldlar üzerine yoğunlaşılacaktır ve eğrilik özellikleri incelenecektir. Daha fazlası, hemen hemen kosimplektik istatistiksel manifoldların Kaehler istatistiksel liflere sahip olma koşulu verilecektir (Yazla, Küpeli Erken, Murathan). Anahtar Kelimeler : İstatistiksel manifoldlar, Fisher metrikleri, Afin dual koneksiyonlar, Hemen hemen istatistiksel değme yapılar, Hemen hemen istatistiksel kosimplektik manifoldlar
Geometri Türkçe
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Akıllı Sınıf
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

selcukuniv 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır