turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Haziran 2018, 14:30


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Timoshenko kiriş teorisine göre modellenen bir kirişin optimal titreşim kontrolünün maksimum prensip ile elde edilmesi

Kenan Yıldırım
Muş Alparslan Üniversitesi, Türkiye

Bu sunumda, Timoshenko kiriş teorisine göre modellenen bir kirişin optimal titreşim kontrolünün maksimum prensip ile elde edilmesi problem ele alındı. Bu amaçla minimum kontrol enerjisi kullanılarak mekanik sistemin minimize edilecek amaç fonksiyonu, sistemin yer değiştirme ve hız fonksiyonlarının karesel bir fonksiyoneli olarak tanımlandı ve bu amaç fonksiyonuna ayrıca minimum şekilde olması amaçlanan kontrol fonksiyonunun da karesel bir fonksiyoneli eklendi. Optimal titreşim kontrolü elde etmek için kullanılan kontrol metodu olan maksimum prensip aracılığıyla kontrol problemi başlangıç-sinir-değer problem seklinde ifade edilen kısmi diferansiyel denklem sisteminin çözümü problemine dönüştürüldü. Bu denklem sisteminin çözümü elde edildikten sonra, yapılan kontrolün etkinliğini göstermek için MATLAB yardımıyla sonuçlar tablolar ve grafikler ile sunuldu.
Optimal Kontrol Türkçe
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Seminer Salonu
Ek Dosya

selcukuniv 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır