turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Haziran 2018, 14:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Applications and Extensions of Real Stability Preservers

Jonathan Leake
UC Berkeley, Amerika Birleşik Devletleri

Linear operators on polynomials which preserve the property of having only real roots have been studied since the seminal work of Polya and Schur in the early 20th century. Various progress has been made in the direction of this problem, culminating in 2009 in the Borcea-Branden characterization of all such real-rootedness preservers. Their result relies on a multivariate generalization of real-rootedness called ''real stability'', a concept which has recently had a strong influence on fields including combinatorics, optimization, and theoretical computer science. In all applications, the Borcea-Branden characterization has become an essential and heavily-utilized tool. In this talk, we will discuss this characterization, and a number of its most interesting theoretical consequences. We will further discuss a few combinatorial implications of the theory, particularly related to matchings of a graph. If time permits, we will also discuss the relation of this theory to that of ''mesh polynomials'', which are real-rooted polynomials with a certain minimum spacing between consecutive roots.
Analiz İngilizce
IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır