turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Mayıs 2018, 14:30


Çankaya Üniversitesi Analiz Seminerleri

Polynomial Mappings Associated With Simple Complex Lie Algebras

Ömer Kücüksakallı
METU, Türkiye

In the theory of finite fields, a polynomial with integer coefficients is called exceptional if it induces a permutation over infinitely many residue fields. The classification of univariate exceptional polynomials is finished; such a map is a composition of linear polynomials, monomials and Chebyshev polynomials. Lidl and Wells have generalized Chebyshev polynomials to several variables and shown that certain such maps are exceptional. One can show that their multivariate polynomials correspond to a family of maps associated with the simple complex Lie algebras A_n. In this talk, we will focus on the multivariate polynomial mappings that are associated with the other simple complex Lie algebras. We will give an easy to check condition for these multivariate maps to induce a permutation over a finite field. Using this result, we will show that there exist infinitely many exceptional polynomials for each simple complex Lie algebra.
Analiz İngilizce
Cankaya University
İlgili Web Bağlantısı

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır