turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Mayıs 2018, 13:30


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Fields with Virtually Free Group Action

Özlem Beyarslan
Boğaziçi University, Türkiye

This is joint work with Piotr Kowalski. A G-field is a field, together with an action of a group G by field automorphisms. Our purpose is to give an axiomatization of the theory of "generic", i.e. existentially closed G-fields. If such axiomatization for the class of existentially closed G-fields exists, we call the resulting theory G-TCF. If G is the trivial group then G-TCF is the theory of algebraically closed fields, ACF. If G is the group of integers, then G-TCF exists and its theory is very well studied ACFA, the theory of algebraically closed fields with a generic automorphism. It is also known that G-TCF exist if G is finite, and G is a finitely generated free group. A natural generalization of finite groups and free groups is the class of virtually free groups. Our main theorem says that, when G is a finitely generated virtually free group, then G-TCF exists. We also give field theoretic propertied of G-fields.
Matematik İngilizce
Galatasaray Üniversitesi, FEF 7

gsu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır