turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Mayıs 2018, 15:30


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Banach örgülerinde kompakt olmama ölçüleri

Tunç Mısırlıoğlu
İstanbul Kültür Üniversitesi, Türkiye

Konuşma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Banach uzaylarında sınırlı alt kümelerin $\alpha$ (Kuratowski), $\chi$ (Hausdorff) ve $w$ (zayıf) kompakt olmama ölçüleri ve bunların özellikleri tanıtılacaktır. İkinci bölümde ise, [1, Proposition 2.1] makalesinde tanımlanan $\rho$ yarı-kompakt olmama ölçüsü tanıtılarak, aynı makalede yer alan ve sıra sürekli norma sahip bir $E$ Banach örgüsü için eğer $D$, $E$'nin PL-kompakt bir alt kümesi ise $\chi (D)=\rho (D)$ eşitliğinin sağlandığını belirten önerme; herhangi bir $E$ Banach örgüsünün pozitif Schur özelliğine sahip olması, gerek ve yeter koşul olarak herhangi bir norm sınırlı $D\subset E$ alt kümesi için $\rho(D)= w(D)$ eşitliğinin sağlanması ile gerçekleneceği kanıtlanarak geliştirilecektir.

[1] B. de Pagter & A.R. Schep, Measures of non-compactness of operators on Banach lattices, J. Funct. Anal. 78:31-55, (1988).

NOT: İlgilenen herkesi bekleriz

Matematik Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır