turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Nisan 2018, 15:30


İstanbul Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Hukuk sistemleri ile matematik arasındaki ilişkiler

Ebru Ceylan
İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye

Matematik, yeni bilgiler elde ederek yasamını kolaylastıran ve hayata anlam katan bir bilimdir. Hayatımızdaki kararlarda ve olayları anlamada matematik önemli bir rol oynar. Matematik,sayıları ve belli formülleri temel alan bir bilimdir ve evrensel bir dildir. Oysa hukukta her milletin kendine özgü bir dili olduğu gibi her devletin farklı hukuk düzeni vardır. Kıta Avrupası Hukuk Sistemi ve İngiliz Amerikan Hukuk Sistemi farklı ülkelerde uygulanan birbirlerinden çok farklı iki ayrı sistemdir. Kıta Avrupası Hukuk sisteminde yazılı kanunlar vardır. İçtihatlar, hukukun yardımcı kaynağıdır. Yargı ayrılığı, özel hukuk kamu hukuku ayrımı vardır. İngiliz-Amerikan Hukuk Sisteminde hukuk; örf ve adet kuralları, mahkeme kararları ve dağınık halde bulunan çeşitli kanunlardan olusur. Kanunların matematiksel olarak ifade edilmesinin birçok avantajı bulunmaktadır. Matematik fen bilimleri ile uğrasan insanların çoklukla kullandığı bir dildir. Kanunların matematiksel ifadelere dönüstürülmesi ile yasaları anlayan ve yorumlayanların sayısı da arttırılabilir

NOT: İlgilenen herkesi bekleriz

Diğer Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır