turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Nisan 2018, 15:40


Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Agricultural Insurance Portfolio Risk Assessment

Kasırga Yıldırak
Hacettepe University, Türkiye

10 years of claims data collected by Turkish Agricultural Insurance Pool (TARSIM) is analyzed to build a portfolio risk management model for internal reporting, reinsurance pricing and actuarial pricing.In order to reduce the dimension of data, product specific clusters, so called hazard regions, for hail, frost, flood, fire and storm are formed. Layer based spherical clustering methods where the layers are composed of location, number of policies issued, damage ratio and damage probability are used employing distance based spherical k-means, density based finite mixture von-Mises Fisher. Information obtained from clusters is used to build the loss distribution associated with entire portfolio. Loss distribution is estimated by Poisson-Gamma actuarial portfolio risk model to compute the economic capital, risk contributions, expected maximum loss and probable maximum loss.
Optimizasyon ve Yöneylem Araştırmaları İngilizce
FEF 404

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır