turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Nisan 2018, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

p-adic Multi-Zeta Values

Sinan Ünver
Koç Üniversitesi, Türkiye

In this talk I will start by describing a certain subset of real numbers which contain all the numbers which are of interest to arithmeticians. These numbers are called periods, and they form a countable set and in principle are much more easy to handle than a general real number. Then I will specialize to a certain subset of periods which are of mixed Tate type. The ones which have good reduction for all primes have periods called multi-zeta values, which were first defined by Euler. The remainder of the talk will be about a p-adic version of these numbers called p-adic multi-zeta values. There are p-adic periods of the unipotent fundamental group of the thrice punctured line. They turn out to give all the p-adic periods of mixed Tate motives over Z. I will give an explicit series representation of these values in all depths. The new tool is a certain regularization trick for p-adic series.

NOT: İlgilenen herkesi bekleriz

Matematik İngilizce
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır