turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Nisan 2018, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

Rapid Polynomial Approximation on Stein Manifolds

Audunn Skuta Snaebjarnarson
University of Iceland, İzlanda

A Stein manifold is said to be S-parabolic if it posesses a plurisubharmonic exhaustion function which is maximal outside a compact set. There exists a very natural way to define polynomials on S-parabolic manifolds and therefore it is natural to wonder whether classical theorems regarding polynomial approximations on the affine complex space C^N could be generalized to such manifolds. One such classical theorem is a theorem of Siciak (1962). Siciaks theorem describes the equivalence between possible holomorphic continuation of a function f defined on a compact set K, and the decay of the sequence (d_n) of the best uniform approximation of f on K by polynomials of degree less than or equal to n. In this talk we discuss how we can generalize Siciaks theorem to S-parabolic Stein manifolds
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır