turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Nisan 2018, 15:40


Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Can we hear the shape of the drum?

Muazzez Şimşir
Hitit University, Türkiye

The central theme of this talk is related to the problems about the queston "Can we hear the shape of a drum?" that posed by Mark Kac n 1966. The problem has been very popular since 50 years and has led to similar questions in different contexts such as ''Can one hear the shape of a graph associated with the Schrödinger operator?'', ''Can you hear the shape of your throat?'', ''Can you feel the shape of a manifold with Brownian motion?”, ''Can one hear the crack in a beam?'', ''Can one hear into the sun?'', etc. The common point of of these topics is inverse eigenvalue problems or related inverse problems. Expectedly, to find any kind of answer to those problems one needs spectral geometry which yields informaton about geometric shapes from the vibration frequencies they produce.
Geometri İngilizce
FEF 404

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır