turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Nisan 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Waring-Goldbach Problem with Sparse Subsets of Primes

Yıldırım Akbal
Atılım University, Türkiye

Classical Waring-Goldbach problem concerns representability of all large integers satisfying a certain local condition as sums of fixed number of kth powers of prime numbers where k ≥ 1. For instance Goldbach’s conjecture states that every even number ≥ 4 can be expressed as a sum of two primes. Let H(k) be the least integer s such that every sufficiently large positive integer subject to a certain condition may be expressed as a sum of s kth powers of primes. Following the pioneering work of Vinogradov (1937) (which yields H(1) ≤ 3), Hua (1938-1959) showed that H(k) ≤ 2 k + 1. He then reduced his bound to H(k) ≤ 4k log k(1 + o(1)) for every large k. In this talk, we shall first go over the proofs of upper bounds of Hua, and then look at Waring-Goldbach problem with primes chosen from sparse subsets of integers.
Sayılar Teorisi İngilizce
Gündüz İkeda Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır