turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Aralık 2017, 15:00


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölüm Seminerleri

The Coxeter Transformation on Grid Posets

Emine Yıldırım
-, Kanada

Let $P_{k,n}$ be a grid poset, i.e., the product of two chains, of length $k$ and $n$. Let $J(P_{k,n})$ be the poset of order ideals of $P_{k,n}$, and $A$ be the incidence algebra of the poset $J(P_{k,n})$. In this talk, we will first give the definition of Coxeter transformation $\tau$ , and then investigate periodicity of $\tau$ for the algebra $A$. It is a well-known result that $\tau$ is periodic for hereditary algebras. This result extended to piecewise hereditary algebras by $S$. Ladkani. The algebra A we will investigate in this talk is neither hereditary nor piecewise hereditary, but we will show that $\tau$ is periodic in this case too. Our result extends further to two of the three infinite families of cominuscule posets.
Cebir İngilizce
Matematik Mühendisliği B1-326
Ek Dosya

itu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır