turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Aralık 2017, 15:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On the Matlis duals of F-finite modules

Tuğba Yıldırım
İTÜ, Türkiye

Throughout, let $(R, m)$ be a Noetherian regular local ring of characteristic $p > 0$ and $I$ a nonzero ideal of $R$. Let $D(-) = Hom_R(-, E)$ be the Matlis dual functor, where $E = E_R(R/m)$ is the injective hull of the residue field $R/m$. The theory of $F$-modules was first recognized by Gennady Lyubeznik in 1997, [1]. Since then it has become a powerful tool which has significant applications to local cohomology and $D$-module theories and successfully used by many mathematicians. In this talk, after giving some basic definitions and theorems about $F$-module theory, we show that the support of the Matlis dual of any $F$-finite $F$-module $M$ with $0 \notin Ass_R(M)$ is the entire spectrum of $R$. This talk consists of results from the joint work with Gennady Lyubeznik, [2].
Cebir Türkçe
Matematik Bölümü Bilgisayar Laboratuvarı

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır