turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Kasım 2017, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Topological Study of Pairs of Algebraically Closed Fields

Ayhan Günaydın
Boğaziçi University, Türkiye

The classical theorem of Chevalley states that projections of Zariski closed sets are Zariski constructible (finite union of locally closed sets). This result follows from simple model theoretic arguments; it is so called “quantifier elimination”. Number of quantifiers in a defining formula measures how complicated a set is. Quantifier elimination (for algebraically closed fields) can be interpreted to state that “anything algebraic is as simple as it gets”. In many model theoretic settings, there is an interplay between quantifier elimination and existence of a “tame” topology. In this talk, we describe a Noetherian topology extending the Zariski topology which sheds some new light on the study of pairs of algebraically closed fields. Basic model theoretic requirements and the meaning of “pairs of algebraically closed fields” will be explained in the first half of the talk.
Cebirsel Topoloji İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır