turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Kasım 2017, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Mathematics of Gravitational Waves

Bayram Tekin
METU, Türkiye

Direct detection of gravitational waves from merging binary black holes and binary neutron stars have been recently made. These observations confirm Einstein's prediction (dating 1916) which says that accelerated massive objects create propagating ripples in space-time that amounts to tiny but measurable fluctuations in the metric of space-time. To interpret the observations, strong field regime of gravity was necessary to understand. In this talk I will give a broad summary of the mathematical ideas such as the hyperbolic nature of Einstein's equations and perturbative and exact wave solutions and some related concepts. Gravity waves have just given us another tool to see the past of the universe: for example, neutron star neutron star collision that generated gravity waves also explained the origins of all precious metals silver, gold, platinum and other heavy elements in the universe.
Diğer İngilizce
Gündüz İkeda Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır