turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Kasım 2017, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Moore spaces and the Dade group

Ergün Yalçın
Bilkent University, Türkiye

Let G be a finite p-group and k be a field of characteristic p. A topological space X is called an n-Moore space if its reduced homology is nonzero only in dimension n. We call a G-CW-complex X a Moore G-space over k if for every subgroup H of G, the fixed point set X^H is a Moore space with coefficients in k. A kG-module M is called an endo-permutation module if End_k (M) is a permutation kG-module. We show that if X is a finite Moore G-space, then the reduced homology module of X is an endo-permutation kG-module generated by relative syzygies. We consider the Grothendieck group of finite Moore G-spaces with addition given by the join operation, and relate this group to the Dade group generated by relative syzygies. In the talk I will give the necessary background on Moore G-spaces and Dade group, and provide many examples to motivate the statements of the theorems.
Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, Bilkent.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır