turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Nisan 2017, 15:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Real analytic and entire functions

Marek Golasiński
University of Warmia and Mazury, Polonya

If A(C) is the ring of analytic functions of the complex plane C and m is a maximal ideal of A(C) then M. Henriksen has shown that the field A(C)/m is isomorphic to C. Let now A(R) and E(R) denote respectively the ring of analytic and real entire functions in one variable. It is shown that if m is a maximal ideal of A(R), then A(R)/m is isomorphic either to the reals or a real closed field that is an η1-set, while if m is a maximal ideal of E(R), then E(R)/m is isomorphic to one of the latter two fields or to the field of complex numbers. Moreover, we study the residue class rings of prime ideals of these rings and their Krull dimensions. Use is made of a classical characterization of algebraically closed fields due to E. Steinitz and techniques described in L. Gillman and M. Jerisons book on rings of continuous functions.
Analiz İngilizce
TB250

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır