turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Nisan 2017, 15:40


Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Pricing Equity Options under a Double-Exponential Jump-Diffusion Process

Yeliz Yolcu Okur
Institute of Applied Mathematics, METU, Türkiye

An equity option is a contract which allows to its owner the right, but not the obligation, to buy or sell shares of the underlying security at a specified price on or before the given date. Here, the underlying security is considered as a specific stock of a firm. In this study, while we price the equity option, we consider that the firm might default. In fact, the firm defaults when its asset value hits a stochastic barrier related to its outstanding obligations. We derive a partial integro-differential equation for pricing equity options when the underlying security is driven by a double-exponential jump-diffusion model. In order to find a numerical solution for the corresponding partial integro-differential equation, a localization of the infinite domain is used, and then, a finite difference scheme is applied. We also compare the approximate solutions obtained with the results of Monte Carlo simulation to validate our findings. This is joint work with Sinem Kozpınar, Ömür Uğur and Cansu Evcin.
Ekonomi ve Finans İngilizce
FEF 404

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır