turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Nisan 2017, 16:00


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Kendiliğindenlik ve Tasarım Ekseninde Oyunlar Kuramı

Semih Koray
Bilkent Üniversitesi, Ekonomi Bölümü, Türkiye

Oyunlar kuramı, genellikle Oskar Morgenstern ve John von Neumann’ın 1944'te yayımlanan ''Game Theory and Economic Behavior'' başlıklı itabıyla başlatılır. Daha önceleri aralarında Emil Borel ve J. von Neumann’ın da bulunduğu kimi matematikçiler tarafından oyunlar kuramı kapsamında değerlendirilebilecek çalışmalar yapılmıştır. Ama önemli teoremleri olmayan bir alan, matematikte “özerkliğini” ilan edemez. Oyunlar kuramının ilk önemli teoremi, von Neumann’ın Minimaks Teoremi’dir. John Nash’in doktora tezini oluşturan ''işbirliksiz dengelerin varlığı'' teoremi de, oyunlar kuramının doğuş sürecinin bir parçasıdır. Princeton Üniversitesi Matematik Bölümü’nde hayata gelmiş olan oyunlar kuramından, doğumunu izleyen ilk yıllarda, diferansiyel ve integral hesabın Newton kuramına yaptığı katkının bir benzerini iktisat kuramına yapması beklenmekteydi. İktisadi aktörlerin tam rekabet altında kendiliğinden davranışlarına ilişkin bu beklentinin gerçekleştiği söylenemez. Öte yandan, oyunlar kuramı tasarım açısından yeni ufuklara yol açmıştır. Bu konuşmada oyunlar kuramının geleceğine ilişkin öngörüler, kendiliğindenlik ve tasarım ekseninde ele alınacaktır.
Oyun Teorisi İngilizce
IAM S212

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır