turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Nisan 2017, 16:00


TED Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

MATHEMATICS and BIO COMPLEXITY

Semen Köksal
Florida Institute of Technology, Amerika Birleşik Devletleri

Biocomplexity is the multidisciplinary study of the self-organized, complex behaviors of biological and ecological structures. Such complexity is a hallmark of life, from the organization of molecules into cellular machinery, through the organization of cells into tissues, to the organization of individuals into communities. The highly interdisciplinary nature of biocomplexity requires the techniques and concepts from chemistry, geology, physics, engineering, statistics and applied and computational mathematics as well as the expertise from microbiology, evolutionary ecology and microbial ecology. In this talk, mathematical analysis of two very complex systems will be discussed: MAPK Signaling Pathway (Molecular and Cellular Biology) and the Responses of Coral Reefs to Climate Change (Ecology). Mathematical models that govern the dynamics of these systems will be introduced in terms of nonlinear ordinary differential equations and the preliminary results and biological and ecological interpretations will be presented. The entire presentation will be accessible by the life sciences faculty as well as the undergraduate and graduate mathematics and life sciences students; they are highly encouraged to attend.

NOT: Konuşma, tüm doğa bilimleri öğretim üyelerine uygun olduğu kadar, matematik ve doğa bilimleri lisans ve yüksek lisans öğrencilerince de anlaşılabilir niteliktedir, ve ayrıca, katılımları büyük ölçüde teşvik edilir.​

Uygulamalı Matematik İngilizce
TED Üniversitesi, A216
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır