turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Nisan 2017, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Quasistatic Nonlinear Viscoelasticity and Gradient Flows

Yasemin Şengül
Sabancı University, Türkiye

We consider the equation of motion for one-dimensional nonlinear viscoelasticity of strain-rate type under the assumption that the stored-energy function is $\lambda$-convex, which allows for solid phase transformations. We formulate this problem as a gradient flow, leading to existence and uniqueness of solutions. By approximating general initial data by those in which the deformation gradient takes only finitely many values, we show that under suitable hypotheses on the stored-energy function the deformation gradient is instantaneously bounded and bounded away from zero. Finally, we discuss the open problem of showing that every solution converges to an equilibrium state as time $t \to \infty$ and prove convergence to equilibrium under a nondegeneracy condition. We show that this condition is satisfied in particular for any real analytic cubic-like stress-strain function.
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası
Ek Dosya

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır