turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Nisan 2017, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Matching of dynamical systems: With an introduction to Geometric Mechanics

Oğul Esen
Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye

The talk will be consisting of two main parts. In the first one, a gentle introduction to the geometric mechanics will be presented. Accordingly, some basic notions of the theory namely, Lie groups, Lie algebras, Poisson manifolds, and Hamiltonian systems will be summarized. Several examples will be provided. In the second part, we shall address the problem of determining the matched equations of motion of two interacting systems (whose configuration spaces are Lie groups) governing the coupled system starting with the individual equations of motions in Hamiltonian form. The configuration spaces of the systems being Lie groups is imperative here in order to define the mutual actions. We shall present the theory of matched dynamics and particularly write the matched Lie-Poisson equations. It will be shown that the theory of matched dynamics is a generalization of the well-developed semi-direct product theory.
Matematik İngilizce
Galatasaray Üniversitesi, FEF10 salonu

oguzabel 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır