turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Kasım 2016, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Classification of simple quartics up to equisingular deformation-II

Çisem Güneş
Bilkent University, Türkiye

In this talk we discuss the problem of classifying complex non-special simple quartics up to equisingular deformation by reducing the problem to an arithmetical problem about lattices. On this arithmetical side, after applying Nikulin's existence theorem, our computation based on the Miranda-Morrison's theory computing the genus groups. We give a complete description of equisingular strata of non-special simple quartics. First we recall fundamentals of Nikulin's theory of discriminant forms and lattice extensions and give a brief introduction to Miranda-Morrison's theory and recast some of their results in a form more suitable for our computations. Then we recall the notion of abstract homological types and arithmetical reduction of classification problem. Finally we give ideas of the proof of our principal result.
Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Department Seminar Room SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır