turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Kasım 2016, 13:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Carlsson's Conjecture and variety of square zero upper triangular matrices

Berrin Şentürk
Bilkent University, Türkiye

Let k be an algebraically closed field of characteristic 2, A be a polynomial ring in m variables with coefficients in k, and (M,d) be a free, finitely generated DG-A-module. Carlsson conjectured that if the homology of M is nontrivial and finite dimensional, then the dimension of M is greater than or equal to 2^m. In this talk, we will state a new conjecture which implies Carlsson's conjecture and we wil provide some evidence for this conjecture. Then considering the fact that the differential d can be represented by a strictly upper triangular, square zero matrix, we will also discuss Borel orbits which contain such matrices and state a conjecture for the case in two variables.
Topoloji İngilizce
Mathematics Department Seminar Room SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır