turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Kasım 2016, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Genel Seminer

On Matching of Dynamical Systems

Oğul Esen
Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye

The problem presented in this talk is to determine the matched equations of motion of two interacting systems (whose configuration spaces are Lie groups) governing the coupled system starting with the individual equations of motions (in Lagrangian or/and Hamiltonian forms). The configuration spaces of the systems being Lie groups is imperative here in order to define the mutual actions. To this end, we first recall some basics such as Lie groups, Lie algebras, Poisson manifolds and Hamiltonian systems. Then we will study reduced Lagrangian and reduced Hamiltonian dynamics by introducing Euler-Poincaré and Lie-Poisson equations, respectively. We introduce the matched pairs of Lie groups, and write the matched Euler-Poincaré and the matched Lie-Poisson equations. (joint work with Serkan Sütlü)
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası
Ek Dosya

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır