turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Kasım 2016, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

All Separable Infinite-Dimensional Frechet Spaces are Homeomorphic

Nurettin Ergun
Marmara University, Türkiye

In this talk, the outstanding solution of the famous conjecture/question of Maurice Frechet, which asks whether $\ell_2$ is homeomorphic to $s$, i.e. the space of all real sequences, posed in 1928 will be given. Following its announcement, certain master mathematicians like Frechet himself, Bessaga, Klee, Pelczynski have all tried to solve this problem. Actually Mazur announced in 1932 that this conjecture was wrong. We just give the sketches of the affirmative and long proof of R.D. Anderson which was published in 1966. After this result of $\ell_2\cong s$ and by utilizing certain results of M. I. Kadec and C. Bessaga & A. Pelczynski, the following unbelievable conclusion is now obtained: Any separable infinite-dimensional Banach space and any separable infinite-dimensional Frechet space are topologically homeomorphic. It is in fact strange that most people working on Functional Analysis do still not know this result. We hope that this result becomes wellknown among the followers of Istanbul Analysis Seminars after this talk.
Topoloji İngilizce
Sabancı Üniv. İletişim Merkezi Bankalar Cad.No:2 Minerva Han, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır