turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Kasım 2016, 14:30


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölüm Seminerleri

[İPTAL] Probabilistic Approach to Analysis of Singular Integral Operators and Multipliers [İPTAL]

Deniz Karlı
Işık Üniversitesi, Türkiye

In this talk, we introduce a connection between Probability Theory and Potential Theory in a non-classical way. In the classical setup, one can study results of Analysis using Brownian motion, a widely-studied continuous stochastic process, and the power of Martingale Theory. This approach provides alternative ways to discuss singular integral operators and many famous multipliers, such as Mikhlin multipliers. By generalising the process to symmetric stable process, we show that the classical long-standing conditions on the operators can be extended and hence more general classes of multipliers can be defined. For this purpose, we talk about the construction of the bridge between Probability and Analysis, how we apply this bridge to Potential Theory, and generalisation of some singular integral operators such as Littlewood-Paley operators. Moreover, we discuss a new class of multipliers arrived after the introduction of our new singular integral operators whose boundedness criteria can be interpreted in terms of fractional calculus.

NOT: Bu konuşma iptal edilmiştir!

Analiz İngilizce
Matematik Mühendisliği B1-326

admin 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır