turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Kasım 2016, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Wave regimes and mass transfer in two-layer falling films

Gökçen Çekiç
İstanbul Üniversitesi, Türkiye

The understanding of wave dynamics of interfacial two-layer film flows is important for many technological applications. Here, a theoretical and numerical study is undertaken in order to understand the propagation of interfacial and surface waves in a two-layer flow down a vertical wall. In this work, the mathematical modeling of a two-layer film flow using an approximate longwave model is studied. The governing system is formulated as a dynamical system in order to calculate bifurcating families of steady-traveling nonlinear periodic waves. For different wavy regimes, absorption of a weakly soluble gas by the film is calculated. Systematic computations have demonstrated that the absorption rate strongly depends on a wave regime. This theoretical result can be used to enhance efficiency of real-life technological processes in chemical engineering, mechanical engineering, bioengineering and pharmaceutical industry.
Dinamik Sistemler İngilizce
Yaşar Ataman Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır