turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Mayıs 2016, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

About length of a finite group

Pavel Shumyatsky
University of Brasilia, Brezilya

Every finite group G has a normal series each of whose factors either is soluble or is a direct product of nonabelian simple groups. In recent joint work with E. Khukhro we defined the nonsoluble length λ(G) as the number of nonsoluble factors in a shortest series of this kind. Upper bounds for λ(G) appear in the study of various problems on finite, residually finite, and profinite groups. In particular, such bounds played important role in the Hall-Higman reduction theorem for the restricted Burnside problem. In the talk several new results on λ(G) will be discussed.
Grup Teorisi İngilizce
Ikeda Seminar Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır