turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Haziran 2016, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Dayanıklı (Robust) İstatistiksel Sonuç Çıkarımı

Nuri Celik
Bartin University, Türkiye

İstatistik literatüründe ''Robust'' kelimesi ''Güçlü, Dayanaklı'' kelimeleri ile eşanlamlıdır. Robust istatistiğin asıl amacı model hataları için varsayılan dağılımların yanlış olması ve/veya sapan değerlerin bulunması durumunda güvenilebilir sonuçlar verebilmektir. Bilindiği üzere uygulamada kullanılan istatistiksel analizler normal dağılım varsayımı altında yapılır. Ancak birçok çalışma göstermiştir ki uygulamada normal olmayan dağılımlar normal dağılımlara göre daha yaygındır. Diğer taraftan veri setinin davranış biçimini değiştiren ve veri kümesinin dışında kalan gözlemler yani uç değerler de kullanılan istatistiksel analizlerin sonucunu yanlış etkilemektedir. Bu çalışmada robust istatistik hakkında genel bir bilgi verilerek, kullanım alanları, yeni analiz teknikleri ve robust istatistiksel sonuç çıkarımı tanıtılmıştır. Ayrıca gerçek veri setleriyle çalışma desteklenmiştir.
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü, I-Blok Seminer Salonu
Ek Dosya

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır