turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Mayıs 2016, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Applications of the Spectral Theory of Graphs and (Polarized) Metrized Graphs

Zübeyir Çınkır
Abdullah Gül University, Türkiye

In this talk, we first give an overview of spectral graph theory and some of its applications including our recent work on certain graph index of ladder and cylinder graphs. Secondly, we talk about the spectral theoretical results obtained within last 10 years for (polarized) metrized graphs. We focus on the discrete Laplacian matrix L of graphs, which is the discrete analogue of the Laplace-Beltrami operator on manifolds, and the measure valued Laplacian operator (polarized) metrized graphs. The latter one has discrete and continuous parts, so in a sense it combines the discrete Laplacian and the Laplace-Beltrami operator. Finally, we mention some of important applications of these results to Zeta functions and height inequalities in arithmetic geometry.
Sayılar Teorisi İngilizce
FEF 9

serapgurer 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır