turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Mayıs 2016, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Frequency-adapted boundary element methods for single-scattering problems

Fatih Ecevit
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

We introduce a class of hybrid boundary element methods for the solution of sound soft scattering problems. To facilitate the applicability of our algorithms throughout the entire frequency spectrum, we have enriched our Galerkin approximation spaces, through incorporation of oscillations in the incident field of radiation, into the algebraic and trigonometric polynomial approximation spaces. We utilize, alternatively, a change of variables around the transition regions so as to guarantee that the approximation spaces are adapted to the asymptotic behavior of solutions.The resulting methodologies have three distinctive properties. Indeed, from a theoretical point of view, they can be tuned to demand only an O(k^a) increase (for any a > 0) in the number of degrees of freedom to maintain a fixed accuracy with increasing wavenumber k. Perhaps more importantly, from a practical point of view, they give rise to linear systems with significantly enhanced condition numbers and this, in turn, allows for more accurate solutions if desired.
Matematik İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü, I-Blok Seminer Salonu

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır