turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Nisan 2016, 17:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Minimal characteristic bisets of saturated fusion systems

Matthew Gelvin
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

The fusion system of a finite group is an organization framework for understanding the p-local structure of that group. The data are encoded in a category with objects the subgroups of a fixed p-group S, and morphisms certain group injections that mimic conjugation homomorphisms induced by an absent ambient group. It can be seen as an algebraic structure in its own right, one which serves as a bridge between the fields of local group theory, modular representation theory, and algebraic topology. In this talk I will discuss joint work with Sune Reeh, in which we parameterize the characteristic bisets of a saturated fusion system. A characteristic biset can be thought of a collection of abstract group elements that conjugate subgroups of S in such a way to recreate the original fusion system. It turns out that there is a simple parameterization of these bisets, and as a consequence we discover the existence of a unique minimal characteristic biset for any saturated fusion system.
Cebir İngilizce
Matematik Bölümü Seminer Odası

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır